Skip Navigation

Home  |  Sitemap  |  Contact UsTranslate

20311 Dawn Dr  |  Lago Vista, TX 78645  |  Phone: (512) 267-8340  |  Fax: (512) 267-8304
Quicklinks
District 25AAA UIL Academic Champions!
CONGRATULATIONS TO ALL STUDENTS THAT PARTICIPATED IN THE 2018 DISTRICT 25AAA UIL MEET!

2nd Grade Creative Writing
3rd Place: Haleigh Carson
5th Place: Karter Kudrna
6th Place: Julia Richards 

2nd Grade Storytelling
2nd Place: Halina Del Rosario
5th Place: Ava Bailey
6th Place: Violet Wheeler

3rd Grade Ready Writing:
1st Place: Emily Viruette
2nd Place: Emerson Andrew
3rd Place: Molly Roberts>

3rd Grade Storytelling
6th Place: Lanee Arredondo

3rd Grade Music Memory:
1st Place: Kitt Seely
2nd Place: Anya Alanis
3rd Place: Kingston Cannon
5th Place: Hailey Meade
Best Alternate: Taylor Teague

4th Grade Ready Writing
1st Place: Chuy Hidalgo
2nd Place: Tripp Henderson
Best Alternate: Jonah Farrington

4th Grade Oral Reading
3rd Place - Tripp Henderson

4th Grade Music Memory:
1st Place: Isabel Villarreal
2nd Place: Jonah Farrington
6th Place: Haylee Giroux

4th Grade Art: 
3rd Place - Ripley Sinclair

4th Grade Number Sense:
3rd Place: Haley Wray
4th Place: Victoria Lee
5th Place: Al Sifuentes
Best Alternate: Josey Morris
 
4th Grade Spelling:
5th Place: Chuy Hidalgo
6th Place: Allisen Shipp
5th Grade Art:
1st Place: Megan Conine
6th Place: Dulce Juarez Hernandez
   
5th Grade Dictionary:
4th Place: Illiana Faz
6th Place: Haylee Meredith
Best Alternate: Patience Solis

5th Grade Listening:
2nd Place: Phoebe Badger
3rd Place: Zane Carson
6th Place: Bella Marquez
Best Alternate: Elijah Balisacan

5th Grade Maps, Graphs & Charts:
1st Place: Hanna Simmons
4th Place: Thomas Therring
6th Place: Madi Kassell
Best Alternate: Hudson Hunter

5th Grade Music Memory:
1st Place: Phoebe Badger
2nd Place: Zachary Bridges
4th Place: Madi Kassell
5th Place: Jake Bailey
Best Alternate: Cason Field

5th Grade Number Sense:
1st Place: Cason Field
4th Place: Matthew Monier
5th Place: Thomas Therring

5th Grade Oral Reading:
2nd Place: Sydney Hiebert
3rd Place: Jasi Bingham

5th Grade Ready Writing:
3rd Place: Lana Spedale
4th Place: Lindsay Richards
5th Place: Jake Bailey
Best Alternate: DeAndre Holcomb  

5th Grade Spelling:
2nd Place: Lindsay Richards
Best Alternate: Isabella Jones

And a special thank you and congratulations for the staff that volunteered and coached our amazing students!
2nd Grade Creative Writing - Leslee Arredondo
2nd Grade Storytelling - Nanette Wilde
3rd Grade Ready Writing - Jillian Field
3rd Grade Storytelling - Eric Holt
3rd Grade Music Memory - Jillian Field
3rd Grade Spelling - Erica Walker



3rd grade Storytelling Team3rd Grade Storytelling Team

Copyright © Lago Vista Independent School District {{YEAR}}. All rights reserved.

powered by ezTaskTitanium TM